ورود به سایت

بازنشانی رمز عبور

تا کنون ثبت نام نکرده اید؟ثبت نام

عضویت

شماره موبایل یا ایمیل را وارد کنید

پسورد را وارد کنید

ثبت نام

سبد خالی

مشتریان گرامی قیمت تمامی محصولات سایت به روز می باشد .و به علت حجم بالای محصولات امکان بارگذاری همه آنها وجود ندارد درصورت پیدا نکردن محصول مورد نظر با ما در ساعات کاری فروشگاه تماس بگیرید. ​

دسته بندی کالا

19400

نشانه‌های تمام شدن لنت ترمز

نشانه‌های تمام شدن لنت ترمز

لنت ترمز
لنت ترمز

در این بخش قصد داریم عوامل نشان‌دهنده اتمام لنت‌های ترمز را معرفی کنیم. اگر می‌خواهید از اتمام لنت ترمز خودروتان مطلع شوید می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

صدای سوت لنت:

یکی از راه‌های تشخیص تمام شدن لنت، صدای سوت لنت است. هرچند که صدای سوت لنت در بعضی از محصولات نشان از کیفیت کم لنت ترمز دارد و پس از مدتی از بین می‌رود، اما اگر طولانی‌مدت این صدا به گوشتان برسد، نشان از اتمام لنت دارد. این صدا گه‌گاه آن‌چنان بلند است که حتی با وجود بسته بودن شیشه‌ها نیز به گوش می‌رسد. برای بررسی می‌توانید چرخ را بازکرده و فاصله روتور و لنت را بررسی کنید. این فاصله می‌بایست بیش از 6 میلی‌متر باشد.

صدای خرخر در لنت ترمز:

در بالای لنت‌ ترمز، یک‌تکه فلزی کوچک قرار دارد که به تشخیص این عارضه کمک می‌کند. پس از اتمام اصطلاحاً گوشت لنت ترمز، این تکه فلزی با روتور تماس پیدا کرده و به شما هشدار می‌دهد که لنت ترمز کاملاً تمام‌شده و باید آن را تعویض کنید. درصورتی‌که به این صدا بی‌اهمیت باشید، این تکه فلزی به روتور آسیب می‌زند و آن را گود می‌کند که باعث ایجاد هزینه‌های تعمیرات بیشتری می‌شود. البته لازم به ذکر است که تماس بیش از حد باعث گرم شدن و دود کردن ترمز نیز می‌شود که بسیار خطرناک است. در حالت کلی چنان‌چه به‌هنگام ترمزگیری صدای غیرمعمولی به گوشتان می‌رسد بسیار با وسواس عمل کنید، چرا که اگر روتور آسیب ببیند باید هزینه گزافی را جهت صافی سطح یا حتی تعویض آن متقبل شوید. پس این راه تشخیص تمام شدن لنت ترمز را جدی بگیرید.مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

کشیدن خودرو در هنگام ترمز:

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به هنگام رانندگی احساس کنید کنترلی بر روی ماشین ندارید یا به هنگام ترمزگیری، اصلا خودرو گوش به فرمان شما نیست، انگار که لنت ترمزهای شما از کار افتاده است. این‌ها همگی می‌تواند حاکی از خرابی سیستم ترمز و به تبع آن لنت ترمز باشد. اگر در تعویض قبلی تنها یک لنت را عوض کرده باشید، پس از اتمام لنت دیگر، در هنگام ترمز، خودرو به سمت لنتی که توان بیشتری دارد کشیده می‌شود که می‌تواند در بزرگراه‌ها بسیار خطرآفرین باشد و حتی باعث انحرافات خطرناک خودرو شود.

درواقع در یک چرخ کالیپر چسبیده است و این امر باعث تولید نامتعادل اصطکاک خواهد شد. همچنین چنان‌چه نیروهای اعمالی به چرخ‌ها یکسان نباشد باید دوباره منتظر کشیده شدن خودرو به یک سمت باشید. البته ناگفته نماند که کشیده شدن خودرو تنها به‌دلیل این عارضه نیست و ممکن است ناشی از آسیب‌های جلوبندی خودرو، کم بودن ‌باد تایرها، ساییده شدن لاستیک‌ها و چند عامل دیگر نیز باشد.

لرزش پدال ترمز:

در مورد لنت ترمز و راه‌های تشخیص خرابی آن خوب است بدانید که اگر خودرو شما مجهز به سیستم ABS باشد، در ترمزهای شدید، شاهد لرزش شدید پدال ترمز خواهید بود. این امر به‌دلیل سیستم عملکردی ترمزهای ABS بوده و کاملا طبیعی است، زیرا این سیستم به‌وسیله اتصال و جدا کردن پیاپی لنت، مانع لیز خوردن و قفل شدن چرخ می‌شود، اما اگر در هنگام ترمز عادی نیز این لرزش را احساس کردید، بدانید که این‌بار ایراد از سیستم ترمز شما است و این امر ناشی از سطح ناصاف روتور بوده و می‌بایست به یک تعمیرکار مطمئن مراجعه کنید.

 نامتناسب بودن فشار وارده به پدال و عملکرد ترمز:

ترمز
نرم و یا شل بودن بیش از حد پدال ترمز

در میان راه‌های تشخیص تمام شدن لنت ترمز این روش کمی تجربی است و برای افرادی که به خودرویشان دقت می‌کنند مشهود خواهد بود. اگر افت عملکرد نسبت به زمان‌های قبل محسوس باشد و مجبور باشید برای ترمز کردن بیشتر پدال را بفشارید، می‌بایست به فکر تعمیر آن باشید. همچنین اگر به‌هنگام ترمزگیری پدال بیش از حد پایین برود، نشانه دیگری از مشکل در سیستم ترمز بوده و احتمالا لنت‌ ترمزها ساییده شده یا سیستم هیدرولیک دچار مشکل شده است که با نشت روغن ترمز خود را نشان می‌دهد.

چنان‌چه در کف پارکینگ با روغن مواجه شدید حتما ترمز خودرو را چک کنید. شایان ذکر است نکته مقابل این عمل، یعنی حساس بودن بیش از حد ترمز نیز چندان نشانه خوبی نبوده و می‌تواند بیانگر فرسوده بودن روتور یا وجود رطوبت در روغن ترمز باشد.

تشخیص زمان تعویض لنت ترمز

جهت تعویض به‌موقع لنت‌ها، در ابتدا سعی کنید تا خودروی خود را به خوبی بشناسید که این امر به لطف اینترنت بسیار ساده شده است. در گام بعدی مسافت طی شده را چک کنید، هر چند زمان دقیقی برای تعویض لنت‌ها وجود ندارد؛ ولی بین 35 تا 40 هزار کیلومتر لنت‌ها را بررسی کنید و چنان‌چه ضخامت لنت‌ها به حدود 80 درصد مقدار اولیه خود رسیده است، زمان تعویض لنت‌ها فرارسیده است. در نهایت علائم فوق را بشناسید و به‌محض برخورد با هریک از موارد ذکر شده به مکانیک مجرب و ماهر مراجعه کنید.